FREESTYLE - web
Avalehele
Jututuba
Foorum
Kontakt

FREESTYLE - sport
BMX
Footbag
Skateboarding
Snowboarding
Fingerboarding
Rollerskates
Mountain Bike
Basketball
Football

FREESTYLE - kunst & kultuur
Breakdance
Tattoo
Graffiti
Joonistus- & Maalikunst
Fotograafia
Hip Hop
Luule

FREESTYLE - muusika
Kodumaised artistid
Muusika portaalid

Viimati uuendatud:
09.02.2006
[23:23]

Breakdance - ajalugu

Breakdance, breiking , teisiti öeldes bi-boing(b-boing), erineb teistest tantsudest päris palju. Kuigi sinna sisse on segatud palju tantsustiile ja rütme. Tantsustiilid ja rütmid tõid endaga kaasa Ameerikasse sisse rännanud afrikanod, samuti brasiillased - capouerod ja teised värvilised emigrandid. 60-70 aastatel algaski breiktantsu ajalugu. Tantsustiil Good Foot oli väga populaarne koos James Browni samanimelise albumiga. Lõuna- Bronksis(NYC) tulid kutid J.Browni hitiga "Get on the Good Foot" tantsulavale ning tantsisid ringis (nagu afrikanodele kohane). Nad tegid energilisi ja akrobaatilisi trikke järgides rütmi - nad "murdsid" ennast vastavalt plaadi löökidele. Nad kukutasid endid maha ja rütmi järgi hüppasid püsti, see hakkas roki stiilist üle minema breakingu stiilile. Neid kutte hakati kutsuma Break-boys, hiljem lühendatult b-boys.

Bi-boing ( b-boyng), arvata võib, et sõna on aafrika sugemetega sõnast "Boioing", mis tähendab "hop, jump" (hüpe). Capoerode stiil on samuti breakdancesse sisse imbunud. See on brasiilia orjade nii öelda võitlustants, kus omavaheline kontakt puudub.

Esimene Bi-boy meeskonna nimi oli "The Nigga Twins". Kohe varsti tulid sellised grupid nagu The Zulu Kings, The Seven Deadly Sinners, Shanghai Brothers, The Bronx Boys,Rokwell Association j.p.t. Pärast mõningaid aastaid 70-ndate keskel said selle tantsu kuningateks Robbie Rob(Zulu Kings ), Vinnie, Off (salsoul), Bos Starchild da Rock), Willie Wil, Lil``Carlos ( Rockwell Association), Spy, Shorty, ( Crazy Commanders), James Bond, Larry Lar, Charlie Rock(KC Crew), Spidey, Walter (Master Plan) ja see pole kaugeltki kõik.

80-ndatel tekkisid New Yorkis sellised grupid (komandod) nagu Rock Steady Crew, NYC Breakers, Dynamic Rockers, United States Breakers, Crazy Breakers, Floor Masters, Incredible Breakers ja paljud teised. Tollel ajal olid lahingud just RSC ja NYC Breakers komandode vahel ja samuti RSC ja Dynamic Rockers-ite vahel. Battled ehk lahingud tõmbasid ligi ajakirjanikke ja meediat. 1981.a. RSC show toimus ABC Linkolni Keskuses. 1982.a. tehti dok. film RSC ja Dynamic Rockersi vahelisest lahingust nimega "Style Wars". 1983.a. esilinastus selline film nagu "Flashdance" ja ilmus videoklipp Malcolm Mctarens "Buffalo Gals" , kus RSC kutid mängisid peaosi. See klipp ja film, mida nägi terve maailm, tõi neile ja ka breakdancele suurt menu.

Breakdance tõi maailma väga huvitava, kaasakiskuva ning vaatamisväärse tantsustiili, mida keegi kunagi varem näinud polnud - midagi täiesti uut. Siis valmis film "Wild Styl" ja selle filmiga kaasnes ka Bi-boyde ning Dj. (Hip-hop kultuuri esindajad) turnee euroopasse. 83-84.a. Pariis ja London said esimest korda elusuuruses näha Bi-boyde esinemist. 1984.a. valmis film "Beat Street", kus esinesid paljud huvitavad mees- konnad (RSC, NYC, Magnificent Force).

Eestisse hakkas break tulema 84-85.a.-l. Esimene suurem võistlus toimus Vinnis ühes spordihallis, vist oli see 1986.a. Sel ajal kuulusime ju Nõukogude Liitu ja breakdance oli tegelikult tabu all, kuid kõigele vaatamata sellega tegeleti. Seal olid kohal terve Nõukog.liidu peale ligi 25 tiimi ~ 60 bi-boyd. Tase oli tugev ja menu tohutu, mäletan et piletid olid 2 nädalat enne välja müüdud ,kõik võeti videole, toona oli video kõva sõna, uus asi. Ja nii ta läks, Leedus Palangas korraldati palju võistlusi, samuti Moskvas, Jaltas jne. 90 -atel jäi breakdance eestis veidi soiku, kuid nüüdseks on breakdance kõva pöörde teinud. Ainuüksi Tallinnas on umbes paarikümne klubi ringis kui mitte rohkem, kes tegutsevad ja teevad trenni.

Freestyle.ee Foorum

REKLAAM

© 2002-2004 - Freestyle.ee
-- Web by AK -- - -- Idea by Villik --