FREESTYLE - web
Avalehele
Jututuba
Foorum
Kontakt

FREESTYLE - sport
BMX
Footbag
Skateboarding
Snowboarding
Fingerboarding
Rollerskates
Mountain Bike
Basketball
Football

FREESTYLE - kunst & kultuur
Breakdance
Tattoo
Graffiti
Joonistus- & Maalikunst
Fotograafia
Hip Hop
Luule

FREESTYLE - muusika
Kodumaised artistid
Muusika portaalid

Viimati uuendatud:
09.02.2006
[23:23]

BMX - ajalugu

BMXi saab sõita kuues erinevas kategoorias.

Tekst/ Ingvar Neumann, Team-Extreme
Fotod/ erakogu


BMX (bicycle motocross)

20 tolliste rataste ja väikese raamiga trikitamiseks mõeldud jalgratas on BMX, kõige tehnilisem ja käredam asi, mis Jumal või keegi teine on eales loonud. Esimene inimene, kes teadaolevalt hakkas rattaga trikke tegema oli Paul Crow 1897 aastal USA-s California. Sõideti algul tavalise rattaga aega pidi muutus see järjest popimaks, mis aga tundus mõnedele ärimeestele väga ahvatlev. Nad võtsid asja üle, lõid firma, otsisid sõitjad, kes jagaksid füüsika seadustest ja mõistaksid tasakaalu põhimõtteid ning oligi valmis. Ja nii hakkas asi aega mööda arenema. Lõpuks hakati tegema ka väikeseid rattaid, mis said meie mõistes BMXi tähenduse 1970ndatel. Ja tekkisid ka esimesed Skatepargid . Praeguseks on kõige kõvemad nimed Dave Mirra ja Mat Hoffman, keda peaks iga inimene teadma nagu enda riigi pealinna. Hoffmani ja Mirrat nimetatakse ka elavateks legendideks.

http://www.23mag.com/hist/histoire.htm

Tänaseks on BMXil välja arenenud 6 erinevat kategooriat.

Flatland

Flatlandi loogika on lihtne: mida keerulisemalt sa ennast ratta peal pööritad ja keerutad seda kõvem vend oled. Näiteks: nosepick tailwhip,(nokkapeal sabatiir :) trikk näeb välja järgmine: kallutad enda keha ette ja jääd seisma esirattale vajutades esipidurit, lükkad jalaga rattaraami ümber lenksu tiirlema , nii et see sinu keha alla tagasi tuleks ja ongi olemas.Tasakaal ja ratta kaal on kaks väga tähtsat asja, mis peavad käima käsikäes, kuna palju trikke seisneb kohapeal pöörlemises tekib tsentrifugaaljõud, mis takistab triki tegemist. Mida väiksem mass seda lihtsam on ratast käsitleda Inimesed, kel on eelarvamused, et flat on mõttetu ja sarnaneb kudumise või heegeldamisega, eksivad rängalt. Ala on mõeldud rahulikele inimestele, kes viitsivad aega raisata väikeste vidinate peale "Kannatlikus on voorus" Flätländi ei saa sõitma tulla näiteks inimene kes sõitdab mingit muud tüüpi rattaga. Flätländ vajab pühendumist ja aega, kuna tasakaalu harjutamine ei ole samalihtne kui väntama õppimine, ühte trikki võib õppida tuhat korda enne kui esimest korda välja tuleb. flat-i ratas erineb teistest enda lühike raami ja karedate peg-idega (torud külgede peal)

Racing

Räägitakse, et racing on 2008. aasta Olümpia ala. BMX racing kujutab endast võidu aja ja koha peale võidu sõitmist .Rada mis on täis käänakuid, järske tõuse ja langusi, mis kõik on tehtud mullast. Rajale, kus on palju madalaid, kuid pikki hüppeid, minnakse mitmekesi tavaliselt 6-8 ratturit. Omamoodi kunst on end nende hüpete vahele õigesti ära mahutada, sest muidu on teine sõitja sinu taga, sees või peal… BMX racing on mõeldud sprinteri hingega sportlastele. Oluline on aga see, et ka aju peab olema kooskõlas muskliga. Eestile kõige parem ja lähedasem rada on Valkas (Läti), sarnane rada on olemas Kütiorus, mida kutsutakse ka 4 x rajaks, kuna neljakesti mahub rajale. racing-u ratas erineb aluminiuma raami ja muude kergete materjalide poolest tavalisest freestyle´i trikikast.

Park (Skatepark)

Skate parkidest võib BMXile leida palju huvitavaid vidinaid: erinevad trampliinid ja hüpekad, rail`id ( torud, mille peal libistatakse), box`id (kastid, mille peal saab ka vigureid visata) seinad jpm. Park on freestyle`i paradiis. Tegemist on kõige enam loomingulist lähenemist vajava BMXi liigiga.. Siin võib sõitja olla mistahes soost, mistahes vanuses või mistahes oskustega - kedagi ei vaadata imelikult. On inimesi, kellele meeldib palava ilmaga sõita palja ülakehaga, et nende tätoveeringud välja paistaksid. Samas on ka neid, kes ka kuumal suvepäeval pusa seljast ja vinge firma logoga mütsi peast ära ei võta. Võib olla nii ülirahulikke kui ka väga närvilisi sõitjaid – pargist leiab kõike. Selge on see, et park on kõige rohkem vaatemängu pakkuv sõitmise tüüp. Pargi trikiratas näeb välja selline mida me näeme iga päev tänavatel nelja peg-iga. On olemas ka betoonist valatud skatepargid, concrete park Samad asjad ja hüpped nagu tavalises skatepargis kuid tehtud lihtsalt betoonist- et kestaks kauem.

Dirt (muld)

dirt on juba välja kujunenud sõna mullehüpete tähendamiseks. Hüpped tehakse üld juhul vahedega (gap)-vahe, aja ja mulla kokku hoidmiseks jääb kahe hüpeka vahele vahe, mis muudab iga õhkuhüppe adrenaliini laksuks. Dirtist oli eelmises Adrenaliini numbris juba pikemalt juttu. Sobib inimestele, kes tahavad suuri hüppeid sooritada. Kõiki trikke annab teha dirtis mida igal pool mujalgi, aga kuna hüpped ja vahed on suuremad siis on seda sootuks raskem teha eriti kui on hüpekaid on mitu tükki järjest, mida nimetatakse treilideks (trail) Rattad näevad peaaegu samasugused välja nagu pargi ja streedi omadki, kuid kummid on karvasemad (suurema mustriga), et paremini haakuks mullaga.

Street

Kuri välimus, käsipuud ja trepid käivad srteet`il käsikäes. Tänaval sõites kasutatakse ära iga väiksemgi detail, mis tundub ahvatlev: künkad, vanad aiad ning isegi puude ja istepinkide peal on võimalik vigureid visata. Naljaga pooleks võib öelda, et street on sõitjatele, kes ei armasta kanda kaitsmeid, sest robotilaadne BMXi sõitja näeb linna peal pisut tobe välja. streedi levinumad trikid on libistamised betoon servade ja käsipuude peal, treppidest kraadide hüppamine näiteks: 360 kraadi treppidest alla. kuid on ka tehtud saltosid kasvavate lehtpuude pealt nii, et teha annab kõike tuleb aind kasutada fantaasiat

Vert, ramp või vertramp

Vanem ja väga, väga noor generatsioon kasutab selle kohta lihtsalt sõna “kauss”. Vert tuleb sõnast vertical, mis viitab püstisusele. Vert on suurt tüüpi ramp, mille otsad on ca 90 kraadi, vahel vähem, vahel rohkem. Mida suurem nurk, seda kõrgem õhulend ja vastupidi. Owerrambi nime kannab üldjuhul hästi suur vert mille servad on sisse poole kaldu, seega üle 90 kraadi, selle jaoks, et saaks suuremat hoogu ja samas ka suuremaid kõrguseid. Ramp on väiksem variant vert`ist, ka selle kausi otsad on taeva poole, kuigi väiksema nurga all. Olemas on ka spine`iga rampe ehk kus on kaks ramp`i koos, et saaks hüpata ka ühest rambist teise. Kuna kausis sõites on väga oluline hoog, peab erilist tähelepanu pöörama tehnikale ja puhtusele, et see püsiks selline, nagu erinevate trkkide sooritamiseks vaja . Ramp ja vert on sõitjatele, kellele meeldib iga paari sekundi järel rattad maast lahti saada ja lennata. Ratas näeb välja jällegi nagu tavaline bmx...


Mina ja Rasmus Paimre lähme 21. juulil minna Saksamaale, Gologne`sse BMX Masters`ile, "Braun Spine Mini`sse", et sõita maailma esirambis

(www.bmxmasters.com)

Freestyle.ee Foorum

REKLAAM

© 2002-2004 - Freestyle.ee
-- Web by AK -- - -- Idea by Villik --