FREESTYLE - web
Avalehele
Jututuba
Foorum
Kontakt

FREESTYLE - sport
BMX
Footbag
Skateboarding
Snowboarding
Fingerboarding
Rollerskates
Mountain Bike
Basketball
Football

FREESTYLE - kunst & kultuur
Breakdance
Tattoo
Graffiti
Joonistus- & Maalikunst
Fotograafia
Hip Hop
Luule

FREESTYLE - muusika
Kodumaised artistid
Muusika portaalid

Viimati uuendatud:
09.02.2006
[23:23]

Footbag - ajalugu

1972. aasta suvel kohtusid kaks meest - Mike Marshall ja John Stalberger - kes said kiiresti sõpradeks. Selsamal päeval võttis Mike Marshall välja väikese teradega täidetud kotikese ja zhöngleeris sellega kasutades käsi, jalgu ja pead. Mängu oli talle õpetanud üks indiaanlane. John Stalberger sattus mängust vaimustusse ning nad hakkasid koos seda väikest pallikest pea iga päev kõksima. Poole aasta pärast suutsid nad palli vabalt kõksida mõlema jalaga ning nad hakkasid tegevusse suhtuma kui millegisse enamasse kui lihtsalt vaba aja veetmise viisi. Kõksimist kutsusid nad "kotikese kõksimiseks" (inglise keeles: hacking the sack).

1975. aastal suri Mike ootamatult südamerabandusse, kuid John jätkas uute mängijate toel oma tegevust. 1976. aasta loodi USA-s National Hacky Sack Association ning organisatsiooniga liitus inimesi pea iga päev. Esineti kõikjal kus vähegi lubati esineda - koolides, avalikes kohtades, kontserditel jne.

1978. aastal toimusid Oregon Citys esimesed footbagi võistlused, kus aladeks olid järjestikkune kõksimine (freestyle polnud veel välja arenenud) ja footbagi võrgumäng üle 2,3m (8 jalga) kõrguse võrgu (tänapäeval mängitakse üle 1,5m kõrguse võrgu).

Footbagi ajalugu Eestis Eestisse jõudis footbag arvatavasti 90-date keskpaigas. Esialgu mängiti niisama kõksides kuna trikkidest ei teatudki midagi. 1998. aastal hakkas Soomes Oulu ülikoolis õppiv eestlane Enzy Tamme kohalikega võrgumängu harrastama ja tema asutas ka Eesti esimese klubi. 1998. aasta suvel hakkas Tallinnas sõpradelt Ameerikast toodud palliga kõksima Uve Poom ning järgmise aasta suvel alustas asjaga ka Ermo Naarits. Trikkidest ei teatud aga ka siis veel midagi vaid mängiti lihtsalt ringis Tammsaare pargis. Varsti leiti aga internetist üles leht www.footbag.org ning ülejäänud, nagu öeldakse, on ajalugu. Hakati harjutama trikke ja korraldati talvised treeningud, saadi kokku Enzy Tammega ning 20.12.1999 loodi Tallinna Footbagi Klubi, mis on Eesti footbagi elu eestvedaja ka täna. Tähtsamad verstapostid on veel 2001. aasta kevadel toimunud Snickers Footbag Tour ja 17. novembril 2001 toimunud esimesed Footbagi Eesti Meistrivõistlused.

info@footbag.ee

Freestyle.ee Foorum

REKLAAM

© 2002-2004 - Freestyle.ee
-- Web by AK -- - -- Idea by Villik --