FREESTYLE - web
Avalehele
Jututuba
Foorum
Kontakt

FREESTYLE - sport
BMX
Footbag
Skateboarding
Snowboarding
Fingerboarding
Rollerskates
Mountain Bike
Basketball
Football

FREESTYLE - kunst & kultuur
Breakdance
Tattoo
Graffiti
Joonistus- & Maalikunst
Fotograafia
Hip Hop
Luule

FREESTYLE - muusika
Kodumaised artistid
Muusika portaalid

Viimati uuendatud:
09.02.2006
[23:23]

Mountainbike - ajalugu

Mägiratta ajalugu algab umbes 1970 aasta keskelt. Just sel ajal paisus käputäie California jalgrattafriikide hobi ülemaailmseks hulluseks.

'The Clunkers'
(Clunker-ühekäiguline, pedaalpiduriga, raske raamiga jalgratas)

Kuuekümnendate lõpus sai jalgrattur Gary Fisher´il (kes oli saanud parasjagu võistluskeelu jalgrattavõistlustelt, kuna tema juuksed old liialt pikad ja liikus nüüd oma shouga “The Ligtest Show on Earth”, linnast-linna) ja tema paarimeehel Cherles Kelly´l (kes oli rockbändi “Sons of Champlin” transamees) San Francisko linnakärast siiber ja mehed kolisid Marin´i - mägisesse maapiirkonda, kus elu oli odavam ja loodusele lähemal. Siin Marin´is kohtasid mehed Joe Breeze´I ja “Clunker´eid”

Pioneerid

Aastal 1976 organiseerisid Kelly ja Fisher koos Joe Breez´i ja Ton Ritchey´ga võidusõite 3 miili pikkusel Cascade Fire rajal Farfax´i lähedal. Meeste üritus kogus kiirelt populaarsust ja sellega ühines üha enam rahvast. Sõitjate meeles mõlkus vaid üks asi - omada ühte Clunker´it ja lüüa 2,9 miilise ja 1600 jalase vertikaallangusega raja rekord. Neile omistati varsti Põrguinglite moto - “Ride to Live and Live to Ride”(Sõita et elada, elada et sõita.)

Oli ainult üks probleem - nimelt, isegi tolle aja parimad kaherattalised ei suutnud vastu pidada sellisele ekstreemsõidule. Breeze ja Fisher täiustasid tehnoloogiat. Kelly aga korraldas kihutamisi Marin County mägedes. Osavõtjate arvu kasv suurendas ka meedia tähelepanu kuid kohalikud võimud protestisid ürituse vastu, väites et on võimatu täita kindlustuse nõudmisi. Sellisel põhjustel peeti viimane sõit Repck´is 1984.aastal. Gary Fisher - jalgrattatööstur ja – guru omab siiani rekordit 4 min ja 22 sek.

Mägiratas

Mägiratas on spordiala mis on teinud ajalugu ja kogunud kiiresti populaarsust. Maanteratta konstruktsiooni muutmine nii, et see vallutas nii mäed kui tänavad on loonud kiiresti areneva ja sportliku elustiili. Alates 1970. aastast on mägiratas sama populaarne kui maanteeratas ja teised spordialad. Mägiratas on sobilik aktiivse puhkuse vahend igale pereliikmele ja ka proffesionaalide tööriist oma sportlike eesmärkide saavutamisel. Jalgrattapoodides pole enam ammu müügil ainult tänavarattad.

Kunagised mägiratturid ei osanud siis arvata, kuhu nende alustatud tee välja viib. Selle tõestuseks on viimased mudelid parimailt tootjatjailt, mis on valmistatud kaasaja parimaist materjalidest ning kaasavad teaduse ja tehnika viimast sõna. Vabadus sõita jalgrattal kuhu ja kuidas iganes on kaasa aidanud selle spordiala ülemaailmsele populaarsusele. Mägiratta filosoofia üks osa on enesekindlus ja usk oma võimetesse. Seda aitab lihvida mööda kaljuservi või jääliustikke kihutamine.

Kronoloogia:

1492: Leonardo da Vinci leiutas jalgrattaketi eelkäia.

1791: Count de Sivrac leiutab Palais Royal´ile Pariisis “hobihobuse” ratastel. Puitraam toetus kahele rattale, sõitja istus sadulas ja andis jalgadega maast tõugates hoogu.

1839: Charles Goodyear leiutab vulkaniseerimisprotsessi, mis viib rehvi leiutamisele.

1855: Prantsuse mehhaanik Ernest Michaux leiutab pedaali.

1880: Rattameeste Liiga osana asutatakse Ameerika Jalgratturite Liiga.

1895: Chicagos asutatakse Arnold Schwinn and Co. - üks 300´st rattatootjast sel ajal.

1911: Frenchman Johnny Panel leiutab Chemineau - esimene tööstuslikult toodetud tagumine käiguvaheti koos indekseeritud heebliga.

1933: Ignaz Schwinn teeb esimese õhukummiga rehvi käivitades sellega teise Ameerika jalgratta buumi.

1950: Sünnib Gary Fisher

1953: Califirnialane John Finley Scott koostab 9-käigulise õhkrehvidel jalgratta kasutades Schwinn toodetud raami.

1964: Kongress võtab vastu seaduse “Wilderness Act”, mis muu hulgas keelab mägiratturitel sõita riiklikult määratud kõnnumaadel.

1968: Schwinn aasta müük ületas miljoni piiri.

1971: Joe Montgomery rajab firma Cannondale - Cannondale rongijaama, Wiltonisse, Connecticut´is.

1972: Cannondale tutvustab Bugger´it - maailma esimest jalgratta järelhaagist.

1974: Gary Fisher ehitab legendaarse "Clunker´i", mille suure ulatusega käigumehhanism ja võimasd pidurid tegid sellest esimese tõelise maastikuratta. Mike Sinyard asutab firma Specialized Bicycle Imports. Yamaha tutvustab täisvedrustusega laste jalgratast “Moto-Bike”. California osariigi jalgrattakrossi meistrivõistlustel Marinis kasutab kaks sõitjat Schwinni konsool raame, mis olid varustatud käiguvahetuse ja trummelpiduritega.

1976: Charlie Kelly palkab Craig Mitchell´i et too konstrueeriks spetsiaalse mägiratta raami. Trek alustab esimese tootega - käsitsi kooststud terasest maanteraamid. Esimese mägiratta võidusõidu Marinis Repacki teel võidab Bob Burrowes.

1977: Joe Breeze toodab esimese partii kümnest mägirattast nime all Enduro.

1978: Kahekümne aastane Tom Ritchey ehitab oma esimese mägiratta. Otis Guy, Gary Fisher ja Charlie Kelly moodustavad klubi “Velo Club Tampalis”.

1979: Ukai ja Arai tutvustavad 26-tollist kergalumiiniumist pöida BMX turule.

1980: Dean Bradley testib Ritchey mägiratast BMX Plusile. Bradley kommenterib: "See on tulevikuratas !". Ned Overend lõpetab kahekümne neljandana Hawaii Raudmehe triatlonil.

1981: Specialized tutvustab esimest masstootmisesse minevat mägiratast, $750.00 maksvat Stump Jumperit.

1982: Schwinn tutvustab $250 maksvat Sidewinderit. Esimene jalgrataste maastikukross. Shimano tutvustab esimest täielikult mägirattale mõeldud komponendisarja Deore XT.

1983: Tutvustatakse maailma esimest alumiiniumraamiga jalgratast Camnnondale ST500, mis on Cannondale-li esimene ratas. Glen Odell asutab Rahvusliku Masikuratta Ühenduse (National Off-Road Bicycle Association ehk NORBA).

1984: Põhjusel, et rada kulgeb läbi kõnnumaa lõpetatakse Central Coast Clunker Classic pärast neljandat hooaega. Cannondale toodab oma esimese mägiratta SM500. Mount Wilson Bicycle Association alustab avalike mägiratta radade hooldamist. Dan Hanebrink ehitab topeltvedrustusega jalgratta Shocker.

1985: Jacquie Phelan võidab kolmanda NORBA meistrivõistluse. Kasutades esimest hooaega clip pedaale võidab Joe Murray kaksteist järjestikust sõitu ja oma teise NORBA tiitli.

1986: Fat City keevitaja Gary Helfrich ehitab esimese titaanraamiga mägiratta. Shimano ja Suntour tutvustavad indekseeritud käiguvahetussüsteemi mägiratastele. Glen Odel müüb NORBA Ameerika Jalgratta Ühendusele (American Bicycle Association).

1987: Maanteratta ajakirjas “Bicycle Guide” avaldatakse mägiratta rubriik "Fat Tracks”. Kestrel tutvustab esimest täisvedrustusega mägiratast BDS Long Beach´i näitusel. Sara Ballantyne ja Ned Overend võidavad esimese mittametliku maailmameistrivõistluse Mammoth´is.

1988: Moodustatakse Rahvusvaheline Mägiratta Ühendus (International Mountain Bicycling Association ehk IMBA). Esimest korda müüvad ameerika rattapoed mägirattaid rohkem kui maantee- ja tänavasõidurattaid.

1989: Esimest korda mõõdetakse radariga mägiratturi kiirust Mount Tam´is. Wall Street Journal avaldab esikaane loo "Metsades valitseb uus oht - kihutavad jagratturid”. Shimano tutvustab SPD clipless mägiratta pedaali.

1990: Esimene ametlik Mountain Bike World Championship Durangos, kus Ned Overend ja Juli Furtado võidavad krossi ja Greg Herbold ning Cindy Devine võidavad downhill´i. Schwinn hakkab kasutama “RockShox” esiamorte. Pro-Flex tutvustab “elastomer-sprung” tagavedrustust.

1991: Mägiratta võistlusi “Ride of Your Life”, mis toimusid Vail´is, Colorado´s, kantakse esmakordselt üle televisioonismis. Cannondale tutvustab maailma esimest tagaamordiga mägiratast E.S.T.

1992: Cannondale tutvustab “Headshok” esiamorti. Schwinn´i pankrot. Suntour tutvustab Microdrive ketti.

1993: Schwinni ostavad Scott U.S.A. ja Zell/Chilmark Fund. Trek alustab oma mägirattatiimiga. Trek ostab Fisheri. Mägiratas kuulutatakse 1996 aasta olümpiaalaks. Suurim mägirataste tootja Specialized avaldab oma webi lehekülje.

1994: Ilmub ajakirja "MTB" esimene number. RockShok tutvustab "Judy" amorti.

1995: Trek ostab Bontrageri. Schwinn saab saja aastaseks ja ostab Yeti. Christan Taillefer püstitab maailma kiirusrekordi mägirattale 111 miili/tunnis. Esitletakse tagumise käiguvahetaja SRAM prototüüpi. Trek ostab Klein´i.

1996: Ajakiri “MTB” nimetatakse “Mountain Biker´iks” . GT tutvustab esimest plastikraamiga (thermoplastik carbon-fiber) mägiratast. Specialized ja Ritchey moodustavad ühise firma. Onza pankrotistub. Bell Sports ostab Giro. Mägiratas on esmakordselt olümpiamaängude medaliala. Esimest korda peetakse Maailma Meistrivõistlused ja Maailma Karika finaal väljaspool Euroopat ja Põhja Ameerikat.

1997: Jätkub ülemaailmne mägiratta võidukäik

Freestyle.ee Foorum

REKLAAM

© 2002-2004 - Freestyle.ee
-- Web by AK -- - -- Idea by Villik --