FREESTYLE - web
Avalehele
Jututuba
Foorum
Kontakt

FREESTYLE - sport
BMX
Footbag
Skateboarding
Snowboarding
Fingerboarding
Rollerskates
Mountain Bike
Basketball
Football

FREESTYLE - kunst & kultuur
Breakdance
Tattoo
Graffiti
Joonistus- & Maalikunst
Fotograafia
Hip Hop
Luule

FREESTYLE - muusika
Kodumaised artistid
Muusika portaalid

Viimati uuendatud:
09.02.2006
[23:23]

Rollerskates - ajalugu

18. sajandi algus otsustas üks hollandlane, et ta tahab suvel uisutada. Esimesed nn. 'kuivamaauisud' valmistas ta naelutades puurullid ühte ritta ja ühendades selle oma saapaga. Neid nn. kuivamaauisutajaid hakati kutsuma 'skeeleriteks'.

1760 - Londoni tööriistade valmistaja ja leiutaja, Joseph Merlin, saabus maskiballile raudratastega saabastel. Tema soov suurejooneliselt peosaali siseneda, uiskudel ja samal aja viiulit mängides lõppes hiiglasliku ballisaali seina katva ülimalt kalli seinakõrgunses peegelis.

1818 - Berliinis püüdsid rulluisud pilku ballettis 'Der Maler oder die Wintervergn Ugungen'. Balletis oli oluline koht uisutamisel, kuid kuna tollal ei olnud võimalik lavale kunstlikult kuskilt võtta ja seetõttu kasutati rulluiske.

1819 - Petibledin patendeeris rulluisud Prantsusmaal. Tema tegi uisud puutallast, mille ta kinnitas saapa talla alla. Puutallale kinnitas ta omakorda kaks kuni neli vasest, puidust või elevandiluust ratast ühes sirges reas.

1823 - Robert John Tyers Londonist patenteeris uisu hüüdnimega 'Rolito', millel oli saapa külge kinnitamiseks ühes reas viis ratast.

1840 - Berliini lähistel asunud kõrtsis Corse Halle, hakkasid baarineiud jooke uiskudel serveerima. See oli ka aeg mil rulluisud said suurema tähelepanu osalisteks.

1857 - Avati suured avalikud rulluisurajad 'Floral Hall'is ja 'Strand of London'is.

1884 - Nõelkuullaagritega rataste leiutamine. Rulluisutamise muutus lihtsamaks ja uisud kergemateks.

1902 - 'Coliseum'is Chicagos avati avalik rulluisurada. Avaõhtul oli seal üle 7000 inimese.

1908 - Madison Square Gardens'ist New York'is sai rulluisupark. Sellele järgnes peagi sadade uisuparkide avamine nii Ühendriikides kui Euroopas. Tekkisid mitmed uued uisutamisstiilid: meelelahutusuisutamine sise- ja välisradadel, polo uisutamine, rulluisutants spordisaalides ja kiir(rull)uisutamine.

1989 - Rollerblade, Inc. lasi välja esimesed uisud, mis kinnitati jala külge kinnitusklambritega.

1993 - Rollerblade, Inc. töötas välja ABT (Active Brake Technology). Fiiberklaasist pulk, mis oli ühest otsast ühendatud saapa ninaga ja teisest otsast kummist piduriga, mis kinnitus tagumise ratta kohal raami külge. Et pidurdada, pidi uisutaja ühe jala ette sirgeks suruma, juhtides keharaskuse pidurile, mis omakorda suruti siis vastu maad. Enne ABT'd pidurdasid uisutajad lohistades ühe uisu rattaid mööda maad. Uus pidurdussüsteem suurendas märgatavalt uisutajate turvalisust.

Freestyle.ee Foorum

REKLAAM

© 2002-2004 - Freestyle.ee
-- Web by AK -- - -- Idea by Villik --